تاریخچه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب

مطالعات پیرامون تدوین طرح جامع شهر آفتاب از سال81 تا 87 به طول انجامید، با توجه به اهمیت طرح و اهتمام ویژه شهرداری تهران به برپایی مجموعه نمایشگاهی ، در سال 84 یکصدو سی و هشت هکتار از اراضی شهر آفتاب به منظور احداث نمایشگاه بین المللی خریداری شد و در همان سال ، سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران از سوی شورای شهر به عنوان متولی اصلی انجام مطالعات و اجرای طرح انتخاب شد.

در سال 90 عملیات اجرای فاز نخست نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب به مساحت یکصد و بیست هکتار شامل یک سالن سه قلو، سالن ملل، ساختمان های جنبی و ساختمان های اداری و سمینار ها، میدان مرکزی و چهار باغ ، موتورخانه ها و راه های ارتباطی آغاز گردید.

شهر آفتاب همزمان با آئین افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین‏ المللی کتاب تهران در تاریخ 14 اردیبهشت 95 با حضور رئیس جمهور و شهردار پایتخت به بهره‏ برداری رسید.

نمایشگاه شهر آفتاب توانست با تعاریف و استانداردهای تعیین شده بر حسب معیارها و ضوابط UFI (یوفی) برابری کرده و با سنجش‏های آن سازمان به صورت صددرصد مطابقت پیدا ‏کند.

یوفی در واقع سازمان جهانی برگزارکنندگان رویدادها،مراکز نمایشگاهی سراسر جهان،سازمانهای نمایشگاهی بین‏ المللی و ملی و همینطور شرکای انتخابی صنعت نمایشگاهی می‏باشد.

نمایشگاه بین ‏المللی شهر افتاب مفتخر است که با عضویت در این سازمان توانست ظرفیت‏های ارزشمند خود را باری دیگر در سطح جهانی اثبات کند.

  • انتقال برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ و پرمخاطب از شهر تهران به سایت نمایشگاه شهر آفتاب که منجر به عقد تفاهم‌نامه فی‌مابین وزارت صنعت، معدن و تجارت با شهرداری تهران گردیده است که برای اجرای تفاهم‌نامه منوط و مشروط به تکمیل سالن‌های نمایشگاهی و فاز 2 و 3 شهر آفتاب می‌باشد .
  • تبدیل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب به شهر نمایشگاهی با تکمیل فاز 2 و 3 به‌منظور ایجاد مکانی مناسب برای فعالیت‌های نمایشگاهی و تفریحی ، ورزشی ، اقامت ، گردشگری و خدماتی برای بازدیدکنندگان و برگزارکنندگان .
  • ایجاد منطقه آزاد تجاری و یا منطقه ویژه اقتصادی در حوزه جغرافیایی شهر آفتاب خصوصاً نمایشگاه بین‌المللی با توجه به نیاز تهران، (پایتخت اقتصادی ایران ) به زیرساخت‌های مهم و استراتژیک به‌منظور تردد آسان کارکنان شرکت‌های خارجی و تسهیل ورود خروج ماشین‌آلات و خدمات بین‌المللی بدون نیاز به تشریفات گمرکی و اخذ ویزا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *