همه چیز درباره پاویون نمایشگاهی؛ از اهداف تا مزیت ها

پاویون‌ها در حقیقت همان سازه‌های شیک و خاصی هستند که بارها در نمایشگاه‌های مختلف با آن‌ها مواجه شده‌اید. این سازه‌ها به‌خوبی می‌توانند توجه مخاطبان را جلب کرده و آن‌ها را به بازدید از خود دعوت کنند. شاید بهتر است بگوییم پاویون نمایشگاهی ویترینی منحصربه‌فرد برای نمایش هرچه بهتر فعالیت شما است.

پاویون چیست؟

پاویون (pavilion) یا به عبارت بهتر غرفه نمایشگاهی، به سازه‌هایی اطلاق می‌شود که به‌صورت دائمی یا موقتی برپا می‌شوند. با ورود پاویون نمایشگاه به دنیای معماری، طراحی و فضاسازی مدرن تعریف جدیدی پیدا کرد. یکی از دلایل تفاوت این سازه‌های منحصربه‌فرد با انواع غرفه نمایشگاهی قابلیت سفارشی‌سازی آن‌ها است.

به عبارت بهتر طراحان برای گریز از سبک‌های یکنواخت و قدیمی دست به ساخت سازه‌هایی زده‌اند که با آن‌ها جان تازه‌ای به معماری داخلی یک فضا ببخشند. ساخت پاویون در کنار غرفه نمایشگاهی دو طبقه در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی پررنگ‌تر است، به‌طوری‌که احتمالاً چندین نمونه از آن‌ها را در جشنواره‌های ملی مشاهده کرده‌اید.

پاویون در چه محیط‌هایی قابل اجرا است؟
نمونه کار طراحی غرفه اطلس توسعه زرین

پاویون در چه محیط‌هایی قابل اجرا است؟

تازه‌سازی و طراحی مدرن و به‌روز اولین و مهم‌ترین ویژگی در ساخت فضاهای شخصی و عمومی هستند. تنوع در طراحی پاویون نمایشگاهی و اجرای آن نیز همان چیزی است که با سلیقه‌ها و اهداف گوناگون به‌خوبی سازگار می‌شود.

این سازه‌های منحصربه‌فرد هیچ محدودیتی برای اجرا در مکان‌های مختلف ندارند، چه با اجاره تجهیزات نمایشگاهی یا خرید تجهیزات می‌توانید از این نوع غرفه نمایشگاهی استفاده نمایید. به همین خاطر امروزه شاهد حضور این سازه‌های خیره‌کننده در فضاهای گوناگونی هستیم که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی
 • فضاهای سبز
 • مکان‌های عمومی
 • دانشگاه‌ها
  و …

پاویون برای نمایشگاه ها

پاویون نمایشگاهی در حقیقت همان نسخه به‌روز شده چادرها و غرفه‌های فلزی یا غرفه های فریم لس هستند که در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های متعدد با آن‌ها مواجه شده‌اید. این سازه‌ها می‌توانند به‌صورت دائمی یا موقتی ساخته شوند. هدف از ساخت آن‌ها ایجاد فضایی برای عرضه محصولات، معرفی دستاوردها، برگزاری میتینگ‌ها، سخنرانی و… است.

همان‌طور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، این غرفه‌ها قابلیت سفارشی‌سازی بالایی دارند، به همین خاطر به‌شدت موردتوجه قرار می‌گیرند. استفاده از آن‌ها در برپایی نمایشگاه‌های ایرانی و خارجی بسیار رایج است، چرا که قابلیت سفارشی‌سازی منحصربه‌فرد آن‌ها سبب جذب مخاطبان زیادی می‌شود.

هدف از ایجاد پاویون نمایشگاهی
نمونه کار طراحی غرفه مهام

هدف از ایجاد پاویون نمایشگاهی

 • پاویون های نمایشگاهی معمولاً کاربردهای زیادی دارد. هدف از ساخت آن نمایش هرچه بهتر فعالیت‌های یک عرصه شغلی، یک رویداد علمی و یا حتی یک صنعت ملی است. به طور مثال پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۱ دبی، فضایی برای معرفی جغرافیا، صنایع و فرهنگ غنی ایران به بازدیدکنندگان بین‌المللی بود.
 • در برخی از نمایشگاه‌ها از پاویون به‌منظور معرفی یک برند یا شرح دستاوردهای بزرگ از یک رویداد مهم استفاده می‌شود. علت به‌کارگیری آن نیز، طراحی ویژه‌ای است که فعالیت شما را در منظر بازدیدکنندگان خاص‌تر از سایرین جلوه می‌دهد.
 • با ایجاد پاویون نمایشگاه این فرصت را دارید که با مخاطبان خود بدون واسطه و اتلاف زمان ارتباط برقرار کنید. این کار حس اعتماد بیشتری را به مخاطب القا کرده و برند یا کسب‌وکار شما را در ذهن او پررنگ می‌کند.

  مزیت‌های استفاده از پاویون‌ ها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی
  نمونه کار طراحی غرفه سپاهان باتری

مزیت‌های استفاده از پاویون‌ ها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی

 • حضور در میان رقبا و فعالیت کنار آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی برای پیشرفت و رفع نواقص باشد. به‌خاطر داشته باشید حضور پاویون نمایشگاهی شما در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی از جمله شانس‌هایی است که ممکن است تنها یک‌بار در خانه‌تان را بزند!
  شرکت در نمایشگاه‌های خارجی این فرصت را فراهم می‌کند که تبلیغ برند یا کسب‌وکارتان را به سطح بین‌الملل برده و با مخاطبان بیشتری ارتباط برقرار کنید. پس از بررسی هزینه های شرکت در نمایشگاه بین المللی حتما فرصت شرکت در آن را بررسی نمایید چرا که این کار تأثیر به سزایی در بالارفتن جایگاه شما در میان رقبا خواهد داشت.
 • برگزاری جلسات و سخنرانی‌های کاربردی در نمایشگاه‌های خارجی و داخلی سبب کسب اطلاعات ارزنده و تجربیات جدیدی است که قطعاً به پیشرفت و تلقی فعالیت شما کمک خواهد کرد.

  طراحی و ساخت پاویون نمایشگاهی حرفه‌ ای
  نمونه کار طراحی غرفه مارال چرم

طراحی و ساخت پاویون نمایشگاهی حرفه‌ ای

به‌خاطر داشته باشید پاویون ویترین کار و حرفه شما است. توجه به طراحی و به‌کارگیری ایده‌های خلاقانه و جذاب نشان‌دهنده اهمیتی است که شما برای برند یا کسب‌وکارتان قائل هستید؛ بنابراین ساخت پاویون را باید به افراد متبحر در این زمینه بسپارید.

فراموش نکنید که حصول یک خروجی بی‌نقص، مستلزم به‌کارگیری تجربیات و فنون تخصصی است؛ پس برای داشتن یک پاویون نمایشگاهی بی‌نظیر باید به سراغ کسانی بروید که حرفه‌ای و کاربلد هستند. مجموعه ارسطو دیزاین یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند طراحی و ساخت پاویون های موردنظر شما را برعهده بگیرد. این مجموعه علاوه بر ساخت پاویون در نمایشگاه‌های داخلی، در زمینه غرفه سازی خارج از کشور نیز فعالیت می‌کند.

جمع‌بندی

پاویون نمایشگاهی یکی از سازه‌های مؤثر و پرکاربرد در نمایشگاه‌های خارجی و داخلی محسوب می‌شود. هدف از ساخت این سازه‌های منحصربه‌فرد عرضه محصولات، معرفی دستاوردها برگزاری جلسات و سخنرانی‌ها است. ارتباط مستقیم با مخاطبان، قرارگیری در فضای رقابتی، کسب تجربیات و اطلاعات به‌روز و مؤثر از جمله تأثیرات مثبتی هستند که طراحی و ساخت پاویون‌های نمایشگاهی به ارمغان خواهند داشت.

4.9/5 - (10 امتیاز)