درباره مرکز تجارت جهانی دبی

مرکز تجارت جهانی دبی (Dubai World Trade Centre) که به اختصار DWTC هم نامیده می‌شود، یک آسمان خراش و مجموعه تجاری و نمایشگاهی است که در شهر دوبی در امارات متحده عربی قرار دارد.

برج مرکز تجارت جهانی دوبی در سال ۱۹۷۹ ساخته شد و هدف از احداث آن برگزاری رویدادهای تجاری و نمایشگاهی بود. این برج تا سال ۱۹۹۹ عنوان بلندمرتبه ترین برج دوبی را یدک می‌کشید.

مرکز تجارت جهانی دوبی با داشتن ۲۱ تالار و ۴۰ اتاق جلسه در ۳ طبقه، سالانه بالغ بر ۵۰۰ رویداد تجاری و نمایشگاه را میزبانی می‌کند. شمار بازدیدکنندگان از  نمایشگاه‌هایی که در مرکز تجارت جهانی دوبی برگزار می‌شود هر سال به ۳ میلیون نفر می‌رسد.

در سال ۱۹۷۹ زمانی که برج مرکز تجارت جهانی ساخته شد، این برج از نخستین آسمان خراش‌هایی بود که در دوبی ساخته می‌شد و در ابتدا به نام برج شیخ راشد معروف بود.

بعدها این مجموعه به تدریج توسعه پیدا کرد و تالارها، ساختمان‌ها و امکانات نمایشگاهی مدرن‌تری به آن اضافه شد تا نیازهای رو به رشد دوبی در حال شکوفایی را پاسخگو باشد. از مشهورترین نمایشگاه هایی که در مرکز تجارت جهانی دوبی برگزار می‌شود، نمایشگاه فناوری gitex است که در مهر ماه هر سال برگزار می‌شود و نزدیک به ۴ روز طول می‌کشد.

در این نمایشگاه برخی از مشهورترین برندهای تجارت الکترونیک و فناوری ارتباطات و اطلاعات گرد هم می‌آیند و مهمترین دستاوردهای خود را عرضه می‌کنند. به سبب نقش مهمی که برج مرکز تجارت جهانی دوبی در گسترش و رونق کسب و کار دارد، شمار زیادی از مکان های اقامتی، خدماتی و بازرگانی در پیرامون آن جای گرفته اند و به بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان خدمت رسانی می‌کنند.

بانک ها، مراکز تامین مالی، شعب شرکت‌های خارجی و هتل ها و رستوران ها از جمله این مراکز هستند.

از جمله نمایشگاه های تاثیر گذار این مجموعه می توان به Gulfood بزرگگترین رویداد غذایی جهان اشاره کرد.